Bušenje rupe u zidu bušilicom na prvi pogled ne liči na nešto zanimljivo . Priključite mašinu na napajanje, primenite je i napravite mali pritisak kako biste osigurali da mašina napravi rupu u zidu na predviđenoj tački. Ali ako bolje pogledate, postaje jasno da je bušenje uzbudljiv proces: kružne rupe se stvaraju sečenjem materijala sa dve rezne površine na vrhu burgije i postavljanje vaše omiljene slike na zidu je gotovo.
Višenamenski alat
Bušilice su neophodan alat za montažu raznih kancelarijskih i kućnih predmeta, kao što su slike, zidne zavese i ormari, vrata itd. Ovaj višenamenski alat je neophodan u svakom domaćinstvu jer se može koristiti u različitim situacijama. One su dostupne u različitim veličinama, dizajnu i modelima za različite zadatke. Od postavljanja polica do postavljanja kapije u dvorištu, bušilica će učiniti da posao ide mnogo brže, glatko i prijatnije.
Koje vrste bušilica postoje?
Vrste alata su različite koliko i njihova upotreba. Često oblik i materijal burgije zavise od materijala kroz koji se buši i od željenog prečnika rupe. Postoje burgije za drvo, spiralne burgije koje se nazivaju i spiralne burgije, centralne burgije, kockaste burgije, spiralne burgije i stepenaste burgije, ali i provrtači, burgije sa indeksnim umetkom, duboke burgije i burgije za zidanje.
Posebno namenjena za metal
Bušilica za metal je posebno pogodna za bušenje metala . U tu svrhu ima tri rezne ivice, koje se nazivaju glavni, poprečni i sekundarni omotač . Mala ivica dleta omogućava joj da dobro prodre u čvrsti materijal, nakon čega glavna rezna ivica uklanja materijal i tako omogućava stvarno bušenje rupe. Konačno, sekundarna rezna ivica je tu da omogući precizan rezultat bušenja. Može se koristiti i za čelik, aluminijum, mesing, bakar i naravno mekše materijale od metala, kao što su drvo ili plastika. Najčešće se koriste u industrijskim i zanatskim radionicama. Mašinske se obično koriste u industriji, a mogu biti postavljene na stalak ili radni sto, što omogućava stabilno i precizno bušenje.
Predviđena za drvo
Bušilica za drvo se može prepoznati po središnjoj tački. Ona je tu da centrira drvo koje se buši, pri čemu je usmerite vrhom i lagano pritisnite u mekani materijal. Za nju su karakteristične rezne ivice koje su spolja više nego iznutra. Ovo omogućava bušilici da prvo čisto podreže ivicu pre nego što izdubi stvarnu rupu. Ovaj princip posebno dobro funkcioniše sa drvetom. Kada bušite metal svrdlom za drvo u svrhe koje nisu predviđene, obično završite sa izlizanom bušenom rupom.
Napravljena za kamen
Ova bušilica, slična je namenjenoj za metal zbog svog oblika. Međutim, ona je dopunjena zalemljenom karbidnom pločom. Obično su izrađene od vrlo tvrdog materijala, kao što je dijamant, karbid ili volfram-karbid. Dijamantne burgije su posebno popularne, jer mogu da buše kroz tvrde kamene materijale, kao što su granit, mermer i beton.
Neophodan kućni alat
Izuzetno moćne alatke i mogu da rade sa većinom materijala, uključujući drvo, metal i staklo. Izuzetno su precizne i možete ih sa lakoćom koristiti za precizne rupe ili za sečenje. One su jednostavne za upotrebu i mogu se koristiti za jednostavne zadatke kao što je bušenje rupa ili za složenije zadatke kao što je uklanjanje komada materijala. Ova vrsta alata štedi vaše vreme i energiju tako da se nemojte dvoumiti ukoliko vam treba, kupite je.